Answer :
Answer:
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Step-by-step explanation:
Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet
17.50 feet of ribbon cost = $10.50
1 foot of ribbon cost = x
Cross Multiply
17.50 × x = 1 foot × $10.50
x = 1 foot × 10.50/17.50
x = $0.6
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Answer: $0.75
Step-by-step explanation:
Total amount used for the ribbons = $1.50
Total feet of ribbons used = 5.75 feet + 11.75 feet = 17.5 feet
The cost of ribbon per foot will now be:
= $10.50/17.5
= $0.6 per foot