laradump325
Answered

9.) Apples cost $0.89 per lb. If your friend wanted a 5.2 lb bag of apples, but you wanted a six and five tenths pound bag, how much would you pay alone? ​

Answer :

LadyStrange

Cost of apples per lb = $0.89

Weight of apples my friend wants = 5.2 lb

Price my friend has to pay =

[tex] = 5.2 \times 0.89[/tex]

[tex] = $4.628[/tex]

My friend has to pay $4.628 .

Quantity of apple I want =

[tex] = 6 \frac{5}{10} \: pounds[/tex]

Price I have to pay :-

[tex] = 6 \frac{5}{10} \times 5.2[/tex]

[tex]5.2 = \frac{5 \times 5}{2 \times 5} [/tex]

[tex]5.2 = \frac{25}{10} [/tex]

[tex] = 6 \frac{5}{10} \times \frac{25}{10} [/tex]

[tex] = \frac{(10 \times 6 + 5)}{10} \times \frac{25}{10} [/tex]

[tex] = \frac{65}{10} \times \frac{25}{10} [/tex]

[tex] = \frac{65 \times 25}{10 \times 10} [/tex]

[tex] = \frac{1625}{100} [/tex]

[tex] = $16.25[/tex]

Therefore , I alone would have to pay $16.25 .

Other Questions