pencils cost $0.24 each and pens cost $0.79 each. Mrs. Trevino bought 6 pencils and 5 pens. How much did she pay for the pencils and pens? PLSS HURRY

Answer :

Izzy1974

Answer:

Step-by-step explanation:

.24*6=1.44

.79*5=3.95

3.95+1.44=$5.39

Other Questions