Answer :

Answer:

She would have to spend $168

Explanation:

Step one:

Divide 28 by 8 to find out how much one individual notebook costs.

28/8 = $3.50

$3.50(a)

a = amount of notebooks bought

Now multiply it by how many she buys

$3.50(48) = $168

This means she spend $168 on 48 notebooks.

kowgirl0121

Answer:

$168

Explanation:

28÷8=3.5

3.5×48=168

3.5=unit price

Other Questions