s987654321
Answered

Using a calculator to divide 200 by 12, you obtain a result of 16.6666667.
An answer to which question can be approximated using this result?
A
How much does each person pay when 12 people share a meal costing $200?

B
Pencils are sold in packs of 200. Twelve students need pencils. How many packs of pencils are needed?

C
A bottle of shampoo costs $12.00 and contains 200 grams of shampoo. What is the cost per gram of shampoo?

D
What is the average distance walked per day by a hiker who walks 12 miles in 200 days?

Answer :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Answer:

A) $16.67

B) 17 packs

C) $0.06

D) 16.67 miles

Step-by-step explanation:

if there can be a fraction ( pencils dont have fraction) then its 16.67. if not, round up because 16.67 is greater.

the reason for C is because its $12/200, not 200/12.

Other Questions