Answer :
[tex]\tt Step-by-step~explanation:[/tex]
If you can purchase 6 hair-bows for $18, we will have to find out the individual price for each hair-bow.
[tex]\tt Step~1:[/tex]
To find the value of each hair-bow, we have to divide 18 by 6.
[tex]\tt 18 \div6=3[/tex]
[tex]\tt Step~2:[/tex]
Now that we know the price of each hair-bow, we need to figure out how many of them you can buy with $21. To find the answer, we will need to divide 21 by 3.
[tex]\tt 21 \div 3=7[/tex]
[tex]\Large\boxed{\tt Our~final~answer:7 ~hair-bows}[/tex]