Answer :
Answer:
- The eight pound orange is less expensive
- The cost per pound is 1.167 per pound
Step-by-step explanation:
Solving (A):
Given
Orange 1:
[tex]Cost= \$7[/tex]
[tex]Pound = 6lb[/tex]
Orange 2:
[tex]Cost = \$9[/tex]
[tex]Pound = 8lb[/tex]
Required: Which is less expensive
To do this, we first calculate the unit price of both.
In other words, the cost per pound
[tex]Unit\ Price = \frac{Cost}{Pound}[/tex]
For orange 1:
[tex]Unit\ Price = \frac{\$7}{6lb}[/tex]
[tex]Unit\ Price = \$1.167[/tex] per pound
For orange 2:
[tex]Unit\ Price = \frac{\$9}{8lb}[/tex]
[tex]Unit\ Price = \$1.125[/tex] per pound
By comparing their unit prices, we have that:
1.125 < 1.167
Hence, the eight pound orange is less expensive
Solving (b):
[tex]Cost = \$7[/tex]
[tex]Pound = 6lb[/tex]
Required
Determine the cost per pound
[tex]Unit\ Price = \frac{Cost}{Pound}[/tex]
[tex]Unit\ Price = \frac{\$7}{6lb}[/tex]
[tex]Unit\ Price = \$1.167[/tex] per pound
Hence, the cost per pound is 1.167 per pound