A) A grocery store sells bags of oranges in two different sizes. The six pound bag of oranges cost $7. The eight pound bag cost $9 Which one cost less? B) A grocery store sells bags of oranges in two different sizes. The six pound bag cost $7. What is the cost per pound. Thank you to whoever awnsers this.

Answer :

MrRoyal

Answer:

- The eight pound orange is less expensive

- The cost per pound is 1.167 per pound

Step-by-step explanation:

Solving (A):

Given

Orange 1:

[tex]Cost= \$7[/tex]

[tex]Pound = 6lb[/tex]

Orange 2:

[tex]Cost = \$9[/tex]

[tex]Pound = 8lb[/tex]

Required: Which is less expensive

To do this, we first calculate the unit price of both.

In other words, the cost per pound

[tex]Unit\ Price = \frac{Cost}{Pound}[/tex]

For orange 1:

[tex]Unit\ Price = \frac{\$7}{6lb}[/tex]

[tex]Unit\ Price = \$1.167[/tex] per pound

For orange 2:

[tex]Unit\ Price = \frac{\$9}{8lb}[/tex]

[tex]Unit\ Price = \$1.125[/tex] per pound

By comparing their unit prices, we have that:

1.125 < 1.167

Hence, the eight pound orange is less expensive

Solving (b):

[tex]Cost = \$7[/tex]

[tex]Pound = 6lb[/tex]

Required

Determine the cost per pound

[tex]Unit\ Price = \frac{Cost}{Pound}[/tex]

[tex]Unit\ Price = \frac{\$7}{6lb}[/tex]

[tex]Unit\ Price = \$1.167[/tex] per pound

Hence, the cost per pound is 1.167 per pound

Other Questions