Answer :
Answer:
3 oranges
Step-by-step explanation:
price of 1 orange: $1.60÷5= $0.32
Amount of oranges bought=amount of money spent÷price of 1 orange= $0.96÷ $0.32=3oranges
Answer:
3 oranges
Step-by-step explanation:
price of 1 orange: $1.60÷5= $0.32
Amount of oranges bought=amount of money spent÷price of 1 orange= $0.96÷ $0.32=3oranges