Answer :
Answer:
[tex]y=4x+8.5[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]b=8.5[/tex] the initial cost is $8.5
[tex]m=2.5+1.5[/tex] the price changes by $4 for every hotdog & candy bar purchased
The final equation is [tex]y=4x+8.5[/tex]
Answer:
$12.00
Step-by-step explanation:
$8.50 + $2.50 = $10.00 + $1.50 = total $12.00