s9264824
Answered

You are ordering a sub for lunch.A basic sub (cheese and one meat )costs $5 and and each additional topping costs $0..45. If you have $7..25 to spend on your sub.How many toppings can you get.

Answer :

5 toppings.

$7.25 - $5 = $2.25
$2.25 divided by $0.45 = 5

Other Questions