Answer :
If 3 pounds of apples cost 90 cents, that means 1 pound of apples would cost 30 cents.
I found this out because I divided the weight of the apples by 3 to get 1 apple, and I did the same to the price.
30 cents times 10 would be $3.00
I found this out because I divided the weight of the apples by 3 to get 1 apple, and I did the same to the price.
30 cents times 10 would be $3.00