paco12
Answered

Marissa can buy 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25. Wich way costs less for 10 oranges? Explain.

Answer :

Marissa should buy the bag to save .25 cents.
Adding .45 cents to each 1 orange would mean buying 10 separate oranges would cost her $4.50.

Other Questions