The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same. Let p be the price of one pass What is the cost of one pass? Write an algebraic equation that represents the cost of the trip using p

Answer :

Answer:

p=35

Step-by-step explanation:

85-15 divided by 2 = p

Answer:

let p represent pass

Step-by-step explanation:

p=35

Other Questions