Apples cost $2 per pound at the local price club, but
the club has a membership fee of $50. Write an
equation to determine how many pounds (p) of apples
you can buy for $58.
(What’s the answer????)

Answer :

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

y=2x+50

58=2x+50

8=2x

x=4

Other Questions