Answer :
B - 13
Okay, we know that Mark brought 1 notebook and the totally is 6.91 while one pencil costs $0.42.
x= number of pencils he brought.
we know the price of 1 notebook + the cost of pencils times the numbers of pencils he brought = total cost.
So the equation will be:
1.45 + 0.42x = 6.91 subtract 1.45 on both sides.
0.42x = 5.46 Then we solve for x by dividing both sides by 0.42
x= 13
So the number of pencils he brought is 13.
Okay, we know that Mark brought 1 notebook and the totally is 6.91 while one pencil costs $0.42.
x= number of pencils he brought.
we know the price of 1 notebook + the cost of pencils times the numbers of pencils he brought = total cost.
So the equation will be:
1.45 + 0.42x = 6.91 subtract 1.45 on both sides.
0.42x = 5.46 Then we solve for x by dividing both sides by 0.42
x= 13
So the number of pencils he brought is 13.
1. 6.91 - 1.45 = 5.46
You subtract the notebook from the total cost
2. 5.46 / 0.42 = 13
You divide the cost of a pencil from the left over amount of money to see how many pencils Mark bought
3. Mark bought 13 pencils
You subtract the notebook from the total cost
2. 5.46 / 0.42 = 13
You divide the cost of a pencil from the left over amount of money to see how many pencils Mark bought
3. Mark bought 13 pencils
Other Questions
Discuss the purpose and basic outline of an Exemplification essay. (Answer in at least 7 sentences)
Discuss the purpose and basic outline of an Exemplification essay. (Answer in at least 7 sentences)