Apples are sold in a supermarket at £1.20 per gram. What would be the cost of the apples being weighed on the scales below?
Please help.

Answer:
£ 4.20
Step-by-step explanation:
1 kg= £1.20
3.5 kg = £1.20*3.5
=£ 4.20