icisspurry
Answered

Diana bought a package of water balloons for $0.30. Her friend bought 5 times as many packages. How much did her friend spend?
$1.10
$1.15
$1.30
$1.50

Answer :

$1.50 because you have to multiply $0.30 times the 5 and you get $1.50.
$1.50

This is because, if one package is $0.30, and her friend bought 5 packages, you would multiply 0.30 by 5, and you would get
5 x 0.30 = 1.50

Other Questions