deathopponyou deathopponyou Today at 6:50 PM Mathematics Answered rancesca bought a total of sixteen pounds of peanuts and cashews and paid $49.50. If peanuts cost $2.75 per pound and cashews cost $3.25 per pound, how many pounds of cashew nuts did she buy? Question 2 options: 5 10 11 6