Ana bought 3 gallons of milk last month at $3.30 per gallon and 3 gallons of milk at $3.20 per gallon this month.
What was her total cost?
Enter your answer in the box.

Answer :

Her total cost is $19.50
$3.30 x 3 = $9.90
+
$3.20 x 3 + $9.60
=
19.50
Or your answer could be 19.5
(It’s the sum either way.)

Other Questions