Answer :

MiaTheTaco

Answer:

3-gallon jug of water for $10.92, is the better buy

Step-by-step explanation:

First let's do the 3 gallon jug -

We need to find the unit rate (The cost per gallon/quart)

$10.92 / 3 = $3.64

$8.64 / 8 = $1.08

1 Gallon = 4 Quarts, therefore the 3-gallon jug of water is the better buy.

Other Questions