Kate's Cupcakes sells cupcakes in boxes of 4. Depending on the type of cupcake, a box can cost at most $20. Write and solve an inequality to find the possible costs of a single cupcake.

Answer :

ceaseless

Answer:

4x <= 20

x <= 5

A single cupcake can cost at most $5.

Step-by-step explanation:

Let the price of a single cupcake be x.

We know that there are 4 cupcakes in a box, so 4x is equal to the price of 4 cupcakes and hence the price of a box.

The question tells us that a box costs at most $20, so we can write this as an inequality:

4x <= 20

Divide both sides by 4 to isolate and solve for x:

x <= 5

x is less than or equal to 5, which can be interpreted as a cupcake costing at most $5.

Other Questions