Answer :

1.2 kg of broccoli costs $7.08.

950 g of celery costs $2.47.

In order to determine the cost of 1.2 kg of broccoli, the first step is to determine the cost of 1kg of broccoli

1 kg = 1000 g

100g = 0.1 kg

Cost of one kg of broccoli = $0.59 / 0.1 = $5.90

The second step is to determine the cost of 1.2kg of broccoli.

$5.9 x 1.2 = $7.08

In order to determine the cost of 950g of celery, the cost of 1g of celery.

$0.26 / 100 = $0.0026

The second step is to determine the cost of 950g of celery.

950 x 0.0026 = $2.47

A similar question was answered here: https://brainly.com/question/8138090?referrer=searchResults

Other Questions