You go to a team dinner with your aunt and uncle. The cost of a student meal is $5.50. Meals for adults cost $12.50 each. How much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Answer :

Answer:

$16.5 or $30.5

Step-by-step explanation:

for 3 of you (kids) its 5.50x3=16.5 or for you and your aunt , uncle its 5.50+12.50+12.50=30.5

Other Questions