A deli sells sliced meat and cheese. One customer purchases 4 pounds of meat and 5 pounds of cheese for a total of $30.50. A sandwich shop owner comes in and purchases 11 pounds of meat and 14 pounds of cheese for $84.50. The system of equations below represents the situation.

4x + 5y = 30.50

11x + 14y = 84.50

The variable x represents the
.

The variable y represents the
.

The deli charges $

Answer :

RevyBreeze

Answer:

The cost of 1 pound meat is $ 4.5 And cost of 1 pound of cheese is $ 2.5.

Step-by-step explanation:

Let the cost of 1 pound of meat be x

Let the cost of 1 pound of cheese be y

Cost of 4 pounds of meat = 4x

Cost of 5 pounds of cheese = 5y

Since we are given that one customer purchases 4 pounds of meat and 5 pounds of cheese for a total of $30.50.  

So, equation becomes :

Cost of 11 pounds of meat = 11x

Cost of 14 pounds of cheese = 14y

Since we are given that a sandwich shop owner comes in and purchases 11 pounds of meat and 14 pounds of cheese for $84.50.

So, equation becomes :

Thus the system of equations are :

-1   (Red line)

-2   (Black line)

Solving these equations graphically we get the solution

x = $4.5

y = $2.5

Hence The cost of 1 pound meat is $ 4.5 And cost of 1 pound of cheese is $ 2.5.

Other Questions