Answer :
Answer:
each eraser costed $1.50
Step-by-step explanation:
3(3)+4(3)x = 27
9 +12x=27
-9 -9
12x=18
---- ----
12 12
x= 1.50
Answer:
each eraser costed $1.50
Step-by-step explanation:
3(3)+4(3)x = 27
9 +12x=27
-9 -9
12x=18
---- ----
12 12
x= 1.50