Answer :
Answer:
The correct answer is option A [tex]93.75\\[/tex] $
Step-by-step explanation:
Cost of 8 pounds of Pepperoni when cost of 1 pound of Pepperoni is [tex]3.15\\[/tex] $
[tex]= 8 * 3.15\\= 25.2\\[/tex]
Cost of 15 pounds of cheese when cost of 1 pound of cheese is [tex]1.85\\[/tex]$ [tex]= 15 * 1.85\\= 27.75\\[/tex]
Cost of 12 pounds of sausage when cost of 1 pound of sausage is [tex]3.40\\[/tex] $ [tex]= 12 * 3.40\\= 40.8\\[/tex]
The total cost of 8 pounds of pepperoni, 15 pounds of cheese, and 12 pounds of sausage
[tex]= 25.2 + 27.75 + 40.8\\= 93.75\\[/tex] $