lolaberghoff lolaberghoff Today at 12:25 PM Mathematics Answered Petra buys a bunch of bananas for her weekly snacks. Bananas cost $1.99 per pound. The bunch of bananas that she buys weighs 3.6 pounds. How much will Petra pay for her bunch of bananas before tax?