A certificate of deposit earns 1% interest every three months. The interest is compounded.


What is the value of a $35,000 investment after 6 years?


$37,153.21

$39,438.88

$44,440.71

$56,295.30

Answer :

A certificate of deposit earns 1% interest every three months. The interest is compounded.


What is the value of a $35,000 investment after 6 years?


$37,153.21

$39,438.88

$44,440.71

$56,295.30

A. 37,153.21

Answer:

Option C.

Step-by-step explanation:

The formula for amount after compound interest is

[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]

where, P is principal, r is annual rate of interest, r/n is per period interest, n is number of time interest compounded in 1 year, t is number of years.

Given information:

Principle : [tex]P=35000[/tex]

Per period interest : [tex]\frac{r}{n}=1\%=0.01[/tex]

Number of time interest compounded in 1 year : [tex]n=4[/tex]

Number of years : [tex]t=6[/tex]

Using the formula we get

[tex]A=35000\left(1+0.01\right)^{\left(4\cdot6\right)}[/tex]

[tex]A=35000\left(1.01\right)^{\left(24\right)}[/tex]

[tex]A=44440.7126986[/tex]

[tex]A\approx 44440.71[/tex]

The value of a $35,000 investment after 6 years is $44,440.71.

Therefore, the correct option is C.

Other Questions