Answer :
The answer to your question is the third option "1.079 kg/m3 hope this helps
Answer:
it can use maximum 10.39 m long straw to draw up the milk of given density
Explanation:
As we know that the difference of pressure in human lungs and atmospheric pressure is given as
[tex]\Delta P = 1.05 \times 10^5 Pa[/tex]
now we know that when we use straw to drink milk then this pressure difference will help to put the milk upwards
[tex]\Delta P = \rho g h[/tex]
[tex]1.05 \times 10^5 = 1030 (9.81)h[/tex]
[tex]h = \frac{1.05 \times 10^5}{1030 \times 9.81}[/tex]
[tex]h = 10.39 m[/tex[
so it can use maximum 10.39 m long straw to draw up the milk of given density