Answer :
Answer:
[tex]4.2111\cdot 10^7 Hz[/tex]
Explanation:
The frequency of an electromagnetic wave is given by:
[tex]f=\frac{c}{\lambda}[/tex]
where
[tex]c=2.9979\cdot 10^8 m/s[/tex] is the speed of light
[tex]\lambda[/tex] is the wavelength of the wave
For the first wave,
[tex]\lambda=0.34394 m[/tex]
so the corresponding frequency is
[tex]f=\frac{2.9979\cdot 10^8 m/s}{0.34394 m}=8.71635\cdot 10^8 Hz[/tex]
For the second wave,
[tex]\lambda=0.36140 m[/tex]
so the corresponding frequency is
[tex]f=\frac{2.9979\cdot 10^8 m/s}{0.36140 m}=8.29524\cdot 10^8 Hz[/tex]
So the difference between the two frequencies is
[tex]\Delta f=8.71635\cdot 10^8 Hz-8.29524\cdot 10^8 Hz=4.2111\cdot 10^7 Hz[/tex]