Answer :
Given:
t = 1/2 √v
v = speed of object meters per second
t = 3 seconds
3 = 1/2 √v
3 * 2 = √v
6 = √v
6² = √v²
36 meters = v
v = 36 meters per second
t = 1/2 √v
v = speed of object meters per second
t = 3 seconds
3 = 1/2 √v
3 * 2 = √v
6 = √v
6² = √v²
36 meters = v
v = 36 meters per second