Answer :
Answer:
profit margin: 6.04%
Assets turnover: 2.08
ROI 25.89%
Residual Income 137,330
Explanation:
profit margin:
income/sales = 326,480/5,404,000 = 0.060414507 = 6.0414507%
Assets turnover:
[tex]\frac{net \: sales}{average \: assets} \\\\where:\\average \: assets = \frac{ending + beginning}{2}[/tex]
(2,561,000 + 2,629,000)/2 = 2,595,000 average assets
5,404,000/2,595,000 = 2.082466281 Assets TO
ROI
[tex]\frac{net \: income}{average \: equity} \\\\where:\\average \: equity= \frac{ending + beginning}{2}[/tex]
(1,206,000+1,316,000)/2 = 1,261,000 average equity
326,480/1,261,000 = 25.890563%
Residual Income:
current income - income at desired RoR
That means calculate which income generates a ROI of 15% which is the minimum required return:
ROI = income / equity = 0.15
X/1,261,000 = 0.15
X=1,261,000 x 0.15 = 189,150
Now we calculate the diference between this number and the current income.
326,480 - 189,150 = 137,330 Residual Income