An object is located 13.5 cm in front of a convex mirror, the image being 7.05 cm behind the mirror. A second object, twice as tall as the first one, is placed in front of the mirror, but at a different location. The image of this second object has the same height as the other image. How far in front of the mirror is the second object located?

Answer :

Answer:

Second object is located at 42.03 cm in front of mirror

Explanation:

In this question we have given,

object distance from convex mirror ,u=-13.5cm

Image distance from convex mirror,v=7.05cm

let focal length of convex mirror be f

we have to find the distance of second object from convex mirror

we know that u, v and f are related by following formula

[tex]\frac{1}{f} =\frac{1}{v}+ \frac{1}{u}[/tex].............(1)

put values of u and v in equation (1)

we got,

[tex]\frac{1}{f} =\frac{1}{7.05}+ \frac{1}{-13.5}[/tex]

[tex]\frac{1}{f}=\frac{13.5-7.05}{13.5\times 7.05} [/tex]

[tex]\frac{1}{f}=\frac{6.45}{13.5\times 7.05}\\f=13.5\times 1.09\\f=14.75[/tex]

we have given that

second object is twice as tall as the first object

and image height of both objects are same

it means

[tex]o_{2}=2o_{1}\\i_{1}=i_{2}[/tex].............(2)

we know that

[tex]\frac{v}{u}=\frac{i}{o}\\i=\frac{o\times v}{u}[/tex]

therefore,

[tex]i_{1}=\frac{o_{1}\times v}{u}[/tex].................(3)

put values of v and u in equation 3

[tex]i_{1}=-\frac{o_{1}\times 7.05}{13.5}[/tex]

[tex]i_{1}=-0.52o_{1}[/tex]

therefore from equation 2

[tex]i_{2}=-0.52o_{1}[/tex]

we know that

[tex]i_{2}=\frac{o_{2}\times V}{U}[/tex].................(4)

put value of [tex]i_{2}[/tex] and [tex]o_{2}[/tex] in equation 4

[tex]-.52o_{1}=\frac{2o_{1}\times V}{U}[/tex]

[tex]U=\frac{2o_{1}\times V}{-.52o_{1}} \\U=-3.85V[/tex]

we know that U,V and f are related by following formula

[tex]\frac{1}{f} =\frac{1}{V}+ \frac{1}{U}[/tex].............(5)

put values of f and U in equation 5

we got

[tex]\frac{1}{14.75} =\frac{1}{V}- \frac{1}{3.85V}[/tex]

[tex]\frac{1}{14.75} =\frac{2.85}{3.85V}[/tex]

[tex]\frac{1}{14.75} =\frac{2.85}{3.85V}\\V=\frac{2.85\times 14.75}{3.85}\\V=10.91 cm[/tex]

Therefore,

U=-10.91\times 3.85

U=-42.03 cm

Second object is located at 42.03 cm in front of mirror

Other Questions