A preferred share of Coquihalla Corporation will pay a dividend of $8 in the upcoming year and every year thereafter; that is, dividends are not expected to grow. You require a return of 7% on this stock. Using the constant-growth DDM to calculate the intrinsic value, a preferred share of Coquihalla Corporation is worth ________.

Answer :

Answer:

Intrinsic value is $114.30

Explanation:

Given:

Dividend paid = $8

Required rate of return = 7% or 0.07

There is no growth in dividends.

Calculate price of preferred share using DDM as shown below:

Price of preferred share = Dividend paid ÷ Required rate of return

                                          = 8 ÷ 0.07

                                          = $114.28 or $114.3

Therefore, price of preferred share is $114.30

Other Questions