Answered

A gold coin has a mass of 9.25 grams. What is its volume if the density of gold is 19300 kg/m^3?

Answer :

Answer:

Volume of gold coin will be [tex]4.792\times 10^{-7}m^3[/tex]

Explanation:

We have given mass of the gold coin m = 9.25 gram = [tex]9.25\times 10^{-3}kg[/tex]

Density of gold is given as d = [tex]=19300kg/m^3[/tex]

We know that density [tex]=\frac{mass}{volume}[/tex]

So volume [tex]=\frac{mass}{density}=\frac{9.25\times 10^{-3}}{19300}=4.792\times 10^{-7}m^3[/tex]

So volume of gold coin will be [tex]4.792\times 10^{-7}m^3[/tex]

Other Questions