Answer :
Answer:
8.22E⁰ kg
Explanation:
Given data:
Mass of glucose = ?
Number of molecules = 2.75×10²⁵ molecules
Solution:
The given problem will solve by using Avogadro number.
It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.
The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.
For example,
18 g of water = 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules of water
1.008 g of hydrogen = 1 mole = 6.022 × 10²³ atoms of hydrogen
For 2.75×10²⁵ molecules of glucose:
One mole of glucose = 180 g
180 g/6.022 × 10²³ molecules× 2.75×10²⁵ molecules
82.2 × 10² g
8220 g
8.22 Kg
8.22E⁰ kg