Answered

An object experiences an acceleration of -6.8m/s^2. As a result, it accelerates from 54m/s to a complete stop. how much distance did it travel during that acceleration

Answer :

MathPhys

Answer:

210 m

Explanation:

Given:

a = -6.8 m/s²

v₀ = 54 m/s

v = 0 m/s

Find: Δx

v² = v₀² + 2aΔx

(0 m/s)² = (54 m/s)² + 2 (-6.8 m/s²) Δx

Δx ≈ 210 m

Other Questions