Answer :
Answer:
[tex]P'=P \sqrt{\dfrac{1}{2}}[/tex]
T ' = √2 T
Step-by-step explanation:
Given that
Time period = P
Frequency = T
We know that time period for pendulum given as
[tex]P=2\pi \sqrt{\dfrac{L}{g}}[/tex]
When the length become half then time period will become p'
L'=L/2
[tex]P'=2\pi \sqrt{\dfrac{L'}{g}}[/tex]
[tex]P'=2\pi \sqrt{\dfrac{L}{2g}}[/tex]
[tex]P'=P \sqrt{\dfrac{1}{2}}[/tex]
It means that time period will become 0.707 P.
We know that frequency T
T= 1 /P
T' = 1/P'
T'=√2/P
T ' = √2 T