To determine the unit price for printing a book, divide the total cost of printing by the number of copies printed. Suppose a printer charges $8100 to print 1800 copies of a book. What is the unit cost of printing?

Answer :

Answer: $4.5 per copy

Step-by-step explanation:

1800 copies cost $8100

A copy will cost (Total cost ÷ Number of copies) = 8100÷1800 = $4.5 per unit copy

Other Questions