Answer :
Balanced equation:
Mg + 2HCl → MgCl2 + H2
1 mol Mg reacts with 2 mol HCl
0.50 mol Mg will react with 1.0 mol HCl
Molar mass HCl = 36.45g/mol
Mass of HCl reacted = 36.45g
I hope this helps
Brainliest please
Answer:
With 0.5 mol of Mg 36.46 grams of HCl react.
Explanation:
First of all, you should know that the balanced equation for this case is:
Mg + 2 HCl → MgCl₂ + H₂
You can observe that by stoichiometry of the reaction (that is, the relationship between the amount of reagents and products in a chemical reaction) 1 mol of magnesium Mg reacts 2 moles of HCl. Then, as a rule of three, it is possible to calculate the amount of moles of HCl that react with 0.5 moles of magnesium Mg.
[tex]moles of HCl=\frac{0.5 moles of Mg*2moles of HCl}{1 mol of Mg}[/tex]
moles of HCl= 1
Then 0.5 mol of Mg reacts with 1 mol of HCl.
Knowing that the molar mass of HCl is 36.46 [tex]\frac{g}{mol}[/tex], it is possible to say that with 0.5 mol of Mg 36.46 grams of HCl react.